Sankt Petersburg - Rosja Północno-Zachodnia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Rosja.pl  >  Mapa i przewodnik: Sankt Petersburg, Rosja

Na wakacje: Sankt Petersburg, Rosja


Zdjęcia Rosja
Dawna stolica Rosji, a obecnie miasto wydzielone na terenie obwodu leningradzkiego. Dawny Leningrad. Pieszczotliwie nazywany przez Rosjan „Piter”. Drugie co do wielkości miasto w Federacji Rosyjskiej (ok. 5 mln mieszkańców). Leży nad rzeką Newą, a Prospekt Newski jest symbolem miasta i jego ścisłym centrum. Jest to ośrodek gospodarczy, kulturalny, naukowy oraz przemysłowy. Petersburg jest także miastem portowym. Aglomeracja Petersburga stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych w Europie. Liczne zabytki kojarzące się z Rosją znajdują się właśnie w Petersburgu. Warte odwiedzenia są przede wszystkim: Newski Prospekt z Pałacem Zimowym oraz soborem Aleksandra Newskiego, muzeum Ermitaż, Twierdza Pietropawłowska – najstarszy budynek w Petersburgu, Sobór Kazański, Sobór św. Izaaka, Pomnik Piotra I – Miedziany Jeździec, Smolny – budynek, z którego Lenin z Trockim kierowali rewolucją, Ogrody Taurydzkie i Pałac Taurydzki, Cerkiew Zbawiciela na Krwi, dzielnica Dostojewskiego, dom Piotra I, Wyspa Wasilewska oraz Krążownik Aurora. W rzeczywistości jednak do zobaczenia w Sankt Petersburgu jest o wiele więcej. Od początku czerwca do połowy lipca w Sankt Petersburgu można też doświadczyć słynnych Białych Nocy.

Klimat i pogoda w Rosji

pogoda: Sankt Petersburg

15°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:clear sky%
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:46° 9 km/h
 • Wycieczki: Sankt Petersburg, Rosja


 • Geografia i przyroda


 • Sankt Petersburg, zwane drugą stolicą Rosji leży w delcie Newy nad Zatoką Fińską. Miasto stanowi ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy. Zostało ogłoszone przez UNESCO ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata. Sankt Petersburg jest domem dla wielu parków i ogrodów , które znajdują się na południowych przedmieściach. Największym parkiem jest Sosnovka, która zajmuje około 240 hektarów.
 • Historia


 • Miasto najprawdopodobniej zostało założone na początku XVIII wieku. Wybudowanie miasta, które miało świadczyć o narodzinach potęgi państwa rosyjskiego, było głównym marzeniem cara Piotra I. Budowa rozpoczęła się w 1703 roku, brali w niej udział najwybitniejsi architekci. Po ukończeniu w 1712 roku miasto stało się stolicą Rosji. Dzięki ogromnego znaczenia, w mieście zaczęła powstawać Akademia Morska, Szkoła Inżynieryjna, Akademia Nauk oraz Instytutu Górniczy. Niestety okres I i II wojny światowej osłabił znaczenia miasta, stolicę przeniesiono do Moskwy.
 • Atrakcje


  • Ermitaż – kompleks muzealny, obejmujący Pałac Zimowy i Plac Pałacowy z kolumną Aleksandrowską. Obejmuje 3 mln eksponatów, m.in. ogromną kolekcję dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego (m.in. obrazy Rembrandtra, Rubensa, Tycjana, Gauguina, Moneta czy Picassa, oraz rzeźby Canovy).
  • Sobór św. Izaaka – największa świątynia w Sankt Petersburgu, oraz czwarty, co do wielkości budynek sakralny na świecie. Z jego wieży roztacza się wspaniała panorama na miasto.
  • Peterhof – dawna rezydencja cara Rosji Piotra I, nazywana rosyjskim Wersalem, położona niedaleko Sankt Petersburga. Największą atrakcją są tutaj liczne fontanny, jak również Pałacyk Monplaisir z chińskimi malowidłami wewnątrz.
  • Carskie Sioło – jedno z popularniejszych rosyjskich „szlacheckich gniazd”. Barokowa architektura, wspaniałe parki i ogrody były natchnieniem dla wielu poetów, m.in. dla Puszkina, czy Achmatowej.
  • Newski Prospekt – główna ulica Petersburga. Jest miejscem organizacji największych uroczystości i świąt. Gratka dla spacerowiczów.
  • Muzeum Rosyjskie – znajduje się w Pałacu Michaiłowskim, posiada największą kolekcję sztuki rosyjskiej na świecie.
  • Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego – została wybudowana w latach 1883-1907, jej wnętrze ozdobione jest wieloma mozaikami stworzonymi przez 30 najznakomitszych artystów.
  • Twierdza Pietropawłowska – najstarszy budynek Petersburga, został wybudowany w 1708 roku. Wówczas miał pełnić funkcję obronną przed najazdami.
  • Sobór Kazański – został wybudowany w latach 1801-1811 na wzór Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Sobór jest czynną świątynie, w której odbywają się nabożeństwa.
 • W okolicy


  • Carskie Siodło – miasteczko pod Petersburgiem, gdzie znajduje się słynna Bursztynowa Komnata. Niestety jest to tylko rekonstrukcja, gdyż prawdziwa wciąż nie została odnaleziona.
  • Peterfoh – carska siedziba ze 144 fontannami. W przeszłości była to letnia rezydencja rodziny carskiej.
 • Gastronomia


 • Na głównym placu miasta, jak i w pobliskich uliczkach znajduje się wiele restauracji, knajpek, gdzie serwowane są tradycyjne potrawy. Typowymi daniami w Rosją są pirożki – popularne paszteciki nadziewane mięsem, kapustą lub twarogiem, Kotlety po kijowsku – filet z kurczaka nadziewany masłem i czosnkiem, Strogonow z kaszą – duszone paski wołowiny w sosie. Popularnym alkoholem w Rosji jest czysta wódka, którą zawsze podaje się razem ze słonymi lub pikantnymi zakąskami.
 • Zakupy


 • W Sankt Petersburgu na każdym kroku znajdują się sklepy, gdzie można kupić pamiątki. Szczególnie dużo i najtańsze jest na wszelkich targowiskach tj.: przy kanale Gribojedowa lub Peterhofie. Równie dużo pamiątek sprzedaje się w ekskluzywnych sklepach na Newskiem Prospekcie. Wśród najbardziej popularnych prezentów zalicza się: wszelkiego rodzaju biżuterię, broszki, bursztyny oraz matrioszki, czyli drewniane laleczki z drewna oraz wyszywane tkaniny i antyki.
 • Życie nocne


 • Większość klubów nocnych, barów oraz kasyn w Petersburgu znajduje się na obszarze pomiędzy Ligovsky, Prospekt i Side Piotrogrodzie. Scena muzyczna szczycie się ogromną różnorodnością, znaleźć tu można kluby w których grana jest muzyka disco, techno oraz house.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – rubel rosyjski (RUB).
  • Wizy – Obywatele Polscy przy wjeździe powinni okazać wizę jednokrotnego bądź wielokrotnego wjazdu.
  • Czas – w Rosji występuje 11 stref czasowych, w Moskiwe do czasu polskiego należy doliczyć 2 godziny.
  • Język urzędowy – rosyjski.
  • Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.

Sankt Petersburg - prognoza pogody, Rosja

14400000
Aktualne warunki

Poniedziałek
22 lipca
Słonecznie
15°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:clear sky%
wilgotność:62%
widoczność:10000 km
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:46° 9 km/h
wsch. słońca:05:17
zach. słońca:22:50
Wtorek
23 lipca
Słonecznie
min: 16°C    max: 27°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:145°  11 km/h
wsch. słońca:05:19
zach. słońca:22:48
Środa
24 lipca
Słonecznie
min: 16°C    max: 29°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:124°  12 km/h
wsch. słońca:05:22
zach. słońca:22:46
Czwartek
25 lipca
Pochmurno
min: 17°C    max: 30°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:71°  13 km/h
wsch. słońca:05:24
zach. słońca:22:44
Piątek
26 lipca
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 17°C    max: 30°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.13 mm
wiatr:114°  9 km/h
wsch. słońca:05:26
zach. słońca:22:41

Sankt Petersburg - klimat w Rosji

Rosja - kiedy na wakacje?
 • Rosję najlepiej zwiedzać latem, choć zima w tym kraju również ma swoje uroki, zwłaszcza gdy odpowiednio się do niej przygotujemy.
 • W części europejskiej występują długie, ostre i śnieżne zimy (w rejonie Moskwy temperatury nierzadko spadają do –20 ºC). Wpływ Morza Bałtyckiego podwyższa nieco temperaturę w okolicy Petersburga. Wiosna jest często bezchmurna i ciepła, jednak następuje wtedy odwilż i roztopy. Latem jest ciepło, w głębi lądu czasem burzowo, a na południu sucho za sprawą gorącego wiatru stepowego.
 • Nad Morzem Czarnym lato jest gorące i słoneczne, a ciepła woda zachęca do kąpieli od czerwca do września. Zimą temperatura rzadko spada poniżej zera, jednak zimny wiatr znad Kaukazu może popsuć pogodę. W sierpniu możemy się również kąpać w Morzu Japońskim, gdzie temperatura wody wynosi ok. 22 ºC.
 • Na Syberii występuje bardzo długa, mroźna i śnieżna zima. Lato jest krótkie, ale ciepłe. W Wierchojańsku temperatura spada zimą do –40 ºC, jednak latem termometry nierzadko wskazują 30 ºC.
Klimat Rosji ogólnie scharakteryzować można jako kontynentalny, z wyraźnie występującymi porami roku. Jedynie w niektórych regionach obserwuje się odstępstwa od tej reguły. Wiosna i jesień – pory przejściowe – są krótkie. Lato w znacznej części kraju jest gorące, a zima mroźna i śnieżna. Część europejska charakteryzuje się długimi i ostrymi zimami. Śnieg w Moskwie i okolicach spotkamy od listopada do kwietnia, a temperatura –20 ºC jest tam standardem. Dzięki suchemu powietrzu i niezbyt silnemu wiatrowi nie jest ona tak uciążliwa. Podobny klimat panuje w Murmańsku, dzięki prądom z Morza Barentsa. Petersburg jest nieco cieplejszy za sprawą bliskości Morza Bałtyckiego. Lato w okolicach Petersburga jest umiarkowane, a noce bywają chłodne. W głębi kraju dni są cieplejsze i czasem występują burze. Okolice Morza Czarnego znajdują się pod wpływem klimatu zbliżonego do śródziemnomorskiego, z umiarkowaną zimą oraz gorącym i słonecznym latem. W miesiącach zimowych w tym regionie często wieje zimny wiatr typu bora (z Kaukazu) oraz fen. Opady u podnóża Kaukazu zimą są wysokie. Na Syberii zima trwa bardzo długo i jest niezwykle surowa. W Wierchojańsku zanotowano w 1885 roku rekordowo niską temperaturę –67,8 ºC. W okolicach Irkucka zima przypada na okres od października do końca kwietnia. Lato jest krótkie, lecz ciepłe (a czasami bywa nawet upalne). W północnej części Syberii śnieżna i wietrzna zima zajmuje aż dziewięć miesięcy w roku. Podczas niezwykle krótkiego okresu ocieplenia ziemia rozmarza i staje się bardzo grząska. W lecie na Syberii możemy się spodziewać dużej ilości komarów. Na południu występują częste wiatry pyłowe. Daleki Wschód charakteryzuje się surową zimą. Na Sachalinie śnieg utrzymuje się aż do maja. Okolice Władywostoku, wybrzeże oraz Kamczatka są natomiast najbardziej wietrznym regionem kraju. W najmniej wietrznych miesiącach, czerwcu i lipcu, możemy się tam spodziewać mgieł. To sprawia, iż zima jest tam bardziej słoneczna niż lato.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
-8,-7,-4,0,6,11,13,12,7,3,-2,-5,-3,-3,1,8,15,19,22,18,13,7,1,-2,-5.5,-5.0,-1.5,4.0,10.5,15.0,17.5,15.0,10.0,5.0,-.5,-3.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
124588984210
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
28,26,29,31,43,57,67,76,61,51,41,36,89,85,79,71,65,69,70,75,80,85,87,89
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
272419161516151415201626
 • Rosja: Informacje praktyczne

 • Na podstawie: Szlak Transsyberyjski. Moskwa - Bajkał - Mongolia – Pekin (2012), Bajkał. Morze Syberii (2009), Petersburg. Miasto białych nocy (2012) oraz Moskwa. Kreml, matrioszki i Arbat (2005).
  Informacje prezentowane na tej stronie pochodzą z przewodników wydanych w latach 2005 - 2009.

 • Aby zgłosić poprawki, kliknij tutaj »

 • Przed wyjazdem
 • Formalności wizowo-paszportowe
 • Aby wjechać do Rosji w celu turystycznym, potrzebna jest wiza turystyczna, która jest wydawana na maksymalny okres 30 dni. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać pod koniec 2003 r., kiedy to nieaktualne stały się dotychczas wydawane pieczątki AB pozwalające na swobodne przekraczanie granicy rosyjskiej. Opłata za wydanie jednokrotnej wizy turystycznej jest zależna od terminu rozpatrzenia wniosku wizowego i wynosi odpowiednio: 48 zł – w ciągu 5 dni roboczych; 80 zł – w ciągu 4 dni roboczych; 112 zł – w ciągu 3 dni roboczych; 176 zł – w ciągu 2 dni roboczych; 240 zł – w ciągu 1 dnia roboczego i 368 zł – w przypadku rozpatrzenia wniosku w dniu jego przyjęcia.
  Wraz z wnioskiem o wizę należy przedstawić: paszport ważny co najmniej 180 dni, licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy na wjazd do Rosji, jedną kolorową lub czarno-
  -białą aktualną fotografię o wymiarach 3 × 4 cm oraz potwierdzenie korzystania z usług turystycznych (voucher turystyczny, nazywany też zaproszeniem) wydane przez organizację prowadzącą działalność turystyczną (biuro turystyczne). Jeżeli zarezerwujemy w takim biurze usługi turystyczne, zaproszenie jest z reguły wystawiane bezpłatnie. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami rzędu ok. 40–120 zł.
  Jeżeli wybieramy się Transsibem z Moskwy do Pekinu i wracamy również przez Rosję, wówczas potrzebna nam będzie wiza dwukrotna, gdyż wjazd do Rosji nastąpi dwa razy. Nie wszystkie rosyjskie konsulaty w Polsce wydają turystyczne wizy dwukrotne. Polecamy dowiedzieć się odpowiednio wcześniej, czy będzie to możliwe i na jakich warunkach wiza zostanie wydana. Nie powinno być jednak problemów w wypadku, gdy voucher turystyczny jest również dwukrotny. Polecamy tak zaplanować podróż, aby wjechać na terytorium Federacji Rosyjskiej tylko raz i nie przebywać tam dużej niż 30 dni, na które zezwala nam wiza turystyczna. Wizy turystyczne dwukrotne wystawiane są bowiem także na maksymalny łączny okres 30 dni, w przeciągu których możliwe są dwa wjazdy i wyjazdy z kraju. Warto pamiętać, że po upływie wskazanego na wizie okresu traci ona swoją ważność także wtedy, gdy nie została wykorzystana lub jeśli – w wypadku wizy dwukrotnej – wjechaliśmy do Rosji tylko raz.
  Jeżeli łączny pobyt w Rosji przekracza 30 dni, należy liczyć się z wyższą ceną zaproszenia i większymi kosztami wyrabiania wizy. Szczególnie wysokie są koszta związane z uzyskaniem wizy rocznej lub półrocznej – taki rodzaj wizy jest konieczny, jeżeli wracamy przez Rosję po kilku miesiącach podróży po innych krajach. Więcej informacji na temat obowiązku wizowego i zaproszeń do Rosji można znaleźć na stronie http://transsib.com.pl/wizy_zaproszenia.html.
  Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe do Rosji ani posiadania określonej kwoty pieniędzy. Na granicy rosyjskiej obowiązkowe jest natomiast wypełnienie tzw. karty migracyjnej, na której podajemy swoje dane paszportowe, cel podróży (w wypadku posiadania w paszporcie wizy turystycznej należy podać cel turystyczny – turizm) oraz nazwę firmy lub dane osoby zapraszającej nas do Rosji. W wypadku wizy turystycznej wystarczy podać nazwę rosyjskiego biura turystycznego, które wydało voucher – te dane powinniśmy spisać wcześniej z zaproszenia lub poprosić o nie polskie biuro podróży, u którego zamawialiśmy podróż wraz z zaproszeniem.
  Jeżeli wybieramy się do Moskwy pociągiem przez Białoruś, możemy przejechać przez ten kraj tranzytowy na podstawie ważnej wizy do Rosji. Nie potrzeba wyrabiać odrębnej wizy tranzytowej. Przejazd nie może być jednak dłuższy niż 48 godzin od momentu wjazdu na Białoruś.
  Obywatele RP mający ważne bilety na podróż przez Rosję do innego państwa lub inne dowody potwierdzające przejazd tranzytowy i dokumenty uprawniające do wjazdu do państwa docelowego (wizy), przejeżdżają przez terytorium Federacji Rosyjskiej na podstawie ważnych dokumentów stwierdzających tożsamość, bez obowiązku posiadania rosyjskich wiz tranzytowych. W takich przypadkach okres pobytu na terytorium Federacji Rosyjskiej nie może być dłuższy niż 10 dni, licząc od dnia wjazdu. Zasady te mogą jednak ulec zmianie, dlatego polecamy zasięgnąć aktualnej informacji na ten temat w ambasadzie rosyjskiej.
  W wypadku utraty paszportu w czasie pobytu w Rosji będziemy musieli udać się do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, która wyda odpowiednie dokumenty stwierdzające naszą tożsamość. Wówczas na ich podstawie, bez obowiązku uzyskiwania wiz wyjazdowych, będzie możliwy nasz wyjazd z Federacji Rosyjskiej. Dobrze jest w takim wypadku mieć kopię paszportu i wizy oraz kilka zdjęć paszportowych, co usprawni długą procedurę stwierdzania tożsamości i przyspieszy nasz wyjazd z Rosji. W przeciwnym wypadku należy się liczyć z kilku- lub nawet kilkunastodniowym przedłużeniem naszego pobytu w Rosji.
  Pamiętajmy, że posiadanie rosyjskiej jednokrotnej wizy uprawniającej do pobytu na terytorium Obwodu Kaliningradzkiego nie daje możliwości przejazdu drogą lądową do pozostałej części Federacji Rosyjskiej.
  W wypadku lotu przez Moskwę do innego kraju nie jest konieczne posiadanie wizy do Rosji, jeżeli nie zmieniamy lotniska i nie opuszczamy jego strefy tranzytowej. Warunkiem jest przebywanie na moskiewskim lotnisku nie dłużej niż 24 godziny.
 • ▲ do góry
 • Zameldowanie
 • Przekraczając granicę z Federacją Rosyjską, musimy być przygotowani na to, że zameldowanie cudzoziemców w Rosji jest obowiązkowe. Należy bezwzględnie mieć więc przy sobie wypełnioną kartę migracyjną, nawet jeśli służby graniczne nie żądają jej. To nam zaoszczędzi przykrych niespodzianek.
  Jeżeli przyjeżdżamy do Rosji na zaproszenie prywatne, to w ciągu 3 dni od daty przekroczenia granicy powinniśmy zgłosić się osobiście w odpowiednim Wydziale Wiz i Meldunków okręgowego Urzędu Spraw Wewnętrznych (OWIR), aby uzyskać zameldowanie (jest ono oznaczane stemplem na karcie migracyjnej). Radzimy zarezerwować na tę czynność kilka godzin i uzbroić się w cierpliwość, gdyż miejscowi urzędnicy są z reguły nieruchliwi, a słowa krytyki pod ich adresem mogą spowodować wydłużenie procedury. Można również skorzystać z pośrednictwa firm turystycznych, które załatwią wszystkie formalności i uwolnią Państwa od niepotrzebnego stresu. Jeśli zamieszkamy w hotelu, to obsługa hotelowa załatwi za nas formalności meldunkowe bez dodatkowej opłaty.
  Pamiętajmy, że niedopełnienie formalności meldunkowych może przysporzyć wiele kłopotów, z zatrzymaniem przy wyjeździe z Rosji włącznie. Gdyby się zdarzyło, że chcemy przedłużyć nasz pobyt, musimy (z odpowiednim wyprzedzeniem) złożyć wniosek w tym samym urzędzie paszportowym, w którym otrzymaliśmy zameldowanie.
 • ▲ do góry
 • Zabezpieczenia medyczne
 • W Rosji należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Przy wjeździe do kraju nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Jednak ze względu na zagrożenie – szczególnie poza większymi miastami – infekcją układu pokarmowego, zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce i tężcowi. Podróżując w rejon jeziora Bajkał, warto zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu. Jeśli nie zaszczepiliśmy się wcześniej, można to zrobić przed wyjazdem (druga dawka podawana jest już po dwóch tygodniach od pierwszego szczepienia). W żadnym wypadku nie można wyjechać na Syberię po przyjęciu tylko pierwszej dawki.
  Szpitale i przychodnie specjalistyczne o dobrym standardzie znajdują się tylko w Moskwie i innych większych miastach. Na prowincji dostęp do usług medycznych na przyzwoitym poziomie jest ograniczony. Warto wykupić zagraniczną polisę ubezpieczeniową. Zwrot kosztów leczenia następuje jednak dopiero po udokumentowaniu leczenia za granicą i przedstawieniu rachunków, zatem trzeba początkowo samemu wszystko opłacić gotówką. Jeżeli wezwiemy pogotowie albo lekarza za pośrednictwem personelu hotelowego lub osoby, u której mieszkamy, wówczas najprawdopodobniej nie będziemy musieli płacić za wezwanie.
  W Rosji jest wiele aptek, oferują one leki krajowe za cenę wielokrotnie niższą od cen polskich leków, jednak szczególnie osoby niewładające językiem rosyjskim powinny zabrać ze sobą podręczną apteczkę zawierającą najpotrzebniejsze lekarstwa (środki przeciwbólowe, krople żołądkowe itp.).
 • ▲ do góry
 • Wymiana waluty, karty kredytowe i bankomaty
 • Walutą obowiązującą w Rosji jest rubel (RUB). 1 RUB = 0,11 zł (1 zł = 8,80 RUB) – stan ze stycznia 2007 r. Przyjmowanie innej waluty przez rosyjskich sprzedawców jest nielegalne i coraz rzadziej praktykowane. Wwóz i wywóz rubli jest jednak zabroniony. Najlepiej jest zaopatrzyć się przed podróżą w odpowiednią ilość dolarów lub euro. Obie waluty są w tej chwili akceptowane i wymieniane na miejscu w bankach lub licznych i często całodobowych kantorach. Najlepiej mieć w zapasie drobne nominały na tzw. wszelki wypadek. 10 USD to kwota, która może pomóc rozwiązać problemy na granicy podczas powrotu do Polski.
  Opłata za wymianę w kantorze jest niewielka (około 10–20 RUB). Ponadto, prawie wszędzie, nawet w mniejszych miastach, a szczególnie w regionach turystycznych i większych hotelach, dostępne są bankomaty, w których można podjąć pieniądze. Najczęściej akceptowane karty w bankomatach to: Eurocard, MasterCard, Cirrus, American Express, Plus, Visa, Visa Electron. Kartą kredytową można płacić w większych miastach w wielu dużych sklepach oraz w lepszych restauracjach i hotelach. Jednak należy pamiętać o tym, że bankomaty czasem są niesprawne. Zdarza się to zwłaszcza poza sezonem i w mniej obleganych przez turystów miejscach. Należy zatem mieć zawsze przy sobie gotówkę. W szczególności podczas podróży pociągiem oraz zatrzymując się na trasie warto dysponować drobnymi pieniędzmi w rublach. Warto pamiętać też o tygodniowych limitach w bankomatach, które są stosunkowo niskie. Zatem w wypadku spodziewanych sporych wydatków, należy wymieniać większą gotówkę w kantorach, nie licząc na bankomaty.


 • ▲ do góry
 • Przejazd
 • Dojazd do Moskwy
 • Opcja 1. Dojazd bezpośredni pociągiem z Warszawy
  Pociągi jadące z Warszawy odjeżdżają z Dworca Wschodniego i przyjeżdżają do Moskwy na Dworzec Białoruski. Czas przejazdu pociągiem bezpośrednim wynosi ok. 20 godzin. Pociągi kursują codziennie. W okresie wakacji kursują też dodatkowe pociągi z Warszawy do Moskwy, a także bezpośrednie pociągi z Warszawy do Irkucka. Rozkład jazdy można znaleźć na stronie internetowej PKP http://www.pkp.pl. Bilet 2. klasy (przedział sypialny trzyosobowy) z Warszawy do Moskwy kosztuje 188 zł, miejscówka – 99 zł. Przejazd w przedziale dwuosobowym to koszt rzędu 435 zł, w przedziale jednoosobowym – 630 zł (ceny wraz z miejscówką). Nie ma zniżek dla studentów. Bilet powrotny do Warszawy kosztuje dokładnie tyle samo i jest ważny przez okres 3 miesięcy od momentu wystawienia. Tel. informacji międzynarodowej PKP w Warszawie: 022 5116003. Bilet powrotny możemy zakupić taniej w Moskwie w kasie międzynarodowej na Dworcu Białoruskim.

  Opcja 2. Dojazd pociągiem z przesiadkami
  Połączenie z przesiadką w Terespolu i Brześciu oraz Mińsku może być o mniej więcej połowę tańsze. Wówczas w Terespolu kupujemy bilet do Brześcia, a w Brześciu do Moskwy lub Mińska, gdzie przesiadamy się dopiero na bezpośredni pociąg do Moskwy. Z Brześcia do Mińska kursuje kilka pociągów na dobę – czas podróży to 4–10 godz. w zależności od rodzaju pociągu. Dziennie kursuje stąd także kilka bezpośrednich pociągów do Moskwy (czas podróży: 11–13 godz., cena: ok. 450 RUB za miejsce w wagonie płackartnym).
  W Terespolu trzeba kupić bilet na odcinek graniczny Terespol – Brześć (równowartość ok. 3 USD). Cena przejazdu na trasie Brześć – Moskwa to ok. 32 USD / 850 RUB w wagonie typu płackartnyj. Pociąg kursujący na tym odcinku wypełniony jest ludźmi handlującymi wszystkim, czym się tylko da, i zwykle jest bardzo zatłoczony. W Brześciu (uwaga: zmiana czasu – 1 godzina do przodu) w kantorze można wymienić dolary na ruble białoruskie. Jeśli kantor jest zamknięty, z łatwością znajdzie się ktoś, kto kupi od nas dolary lub euro. Brzeski dworzec jest czysty, spokojny i bezpieczny – nie trzeba obawiać się spędzenia na nim nocy w oczekiwaniu na pociąg.
  Przy kupnie biletu należy okazać paszport (jeśli kupuje się bilety dla kilku osób wystarczą kserokopie ich paszportów). Warto pamiętać, że już 6-osobowe grupy mogą kupować bilety grupowe (zniżka 20%). Przy zakupie biletów w dwie strony (bilet powrotny jest wówczas ważny 2 miesiące) otrzymuje się kolejne 20% zniżki – w przypadku grupy to zatem łącznie 40% rabatu. Zniżki dotyczą tylko biletów, miejscówka jest zawsze pełnopłatna.
  Jeżeli w jednym z okienek otrzymamy informację o braku miejsc na wybrany pociąg, warto sprawdzić, czy to na pewno prawda, pytając w okienku obok o ten sam bilet. Czasem może się okazać, że miejsca jednak są. Ceny biletów mogą też różnić się w zależności od kasy. Za wschodnią granicą dobrze jest zmienić sposób myślenia: należy pytać kilka razy o to samo, najlepiej kilku osób, być zawsze dociekliwym i – przede wszystkim – nie denerwować się. Bilet powrotny do Brześcia możemy zakupić w Moskwie na Dworcu Białoruskim.
  Należy jednak wziąć pod uwagę, że połączenie przez Terespol i Brześć jest stosunkowo uciążliwe, długie i męczące. Ponadto, podróżujący w ten sposób często napotykają w Brześciu problemy z zakupem biletu do Moskwy, gdyż na krótko przed odjazdem pociągu brakuje w nim wolnych miejsc. W Brześciu możemy mieć również problemy z zakupieniem biletu do Polski, ponieważ trasa ta cieszy się olbrzymią popularnością. Ponieważ pociągi przejeżdżają przez Białoruś, należy koniecznie wziąć pod uwagę maksymalny dozwolony czas przejazdu tranzytem, który wynosi 48 godzin.

  Opcja 3. Dojazd pociągiem przez Ukrainę
  Ta opcja może okazać się zarówno wygodniejsza, jak i szybsza i mniej ryzykowna od powyższej opcji dojazdu kombinowanego z przesiadkami na Białorusi. Bilet kolejowy na połączenie ze Lwowa do Moskwy kosztuje około 120 zł. Do Lwowa dostaniemy się przykładowo z Przemyśla autobusem (koszt: około 15 zł) lub z Krakowa pociągiem (koszt 2. klasy bez zniżki: ok. 130 zł). Autobusy z Przemyśla kursują średnio co 2,5 godz. Na granicy polsko-ukraińskiej należy wykupić za ok. 12 zł polisę ubezpieczeniową.

  Opcja 4. Dojazd autobusem z Warszawy
  Podróż autobusem jest bardziej męcząca niż podróż pociągiem czy samolotem. Z Warszawy podróż trwa ok. 21 godz., bilet kosztuje ok. 300 zł (studentom przysługuje zazwyczaj ok. 10% zniżki). Obecnie (stan z lutego 2007) olsztyńskie biuro Star-Turist (http://www.star-turist.com.pl) z powodu małej liczby pasażerów zawiesiło do odwołania kursy autobusów na trasie Szczecin – Koszalin – Gdańsk – Olsztyn – Warszawa – Biała Podlaska – Moskwa.

  Opcja 5. Lot z Warszawy
  Bilety lotnicze do Moskwy nie są tanie. Wykupienie biletu tam i z powrotem jest zazwyczaj nieco tańsze niż tylko w jedną stronę. Dlatego czasem bardziej opłaca się wykupić lot w obie strony, a bilet powrotny wyrzucić do kosza. Cena takiego biletu w klasie economy Polskich Linii Lotniczych LOT (http://www.lot.pl) lub rosyjskiego przewoźnika Aerofłot (http://www.aeroflot.com.pl) to ok. 1500 zł łącznie z podatkiem. Lot z Warszawy do Moskwy trwa ok. 2 godz.
  Adres biura LOT-u: Warszawa, Al. Jerozolimskie 65/79, tel.: 0801703703 lub 022 9572, biuro jest czynne pon.–pt. 09.00–19.00, sb. 09.00–5.00.
  Adres biura Aerofłotu: Warszawa, Al. Jerozolimskie 29, rezerwacja i sprzedaż biletów: tel. 022 6211611, 6281710, faks: 022 6282557, e-mail: aeroflot@aeroflot.com.pl. Bilety można kupić także u pośredników, np. w biurze 5Ms, Warszawa, ul. Chmielna 98, tel. 022 8274827, 8277227, 8271713, faks: 022 8276155, e-mail: biuro@5ms.com.pl, http://www.5ms.com.pl lub w biurze Asia Travel, Warszawa, al. Jana Pawła II 41A, pawilon 8, tel./faks: 022 8383931, e-mail: info@asia.travel.pl, ticket@asia.travel.pl, http://www.asia.travel.pl. W Aerofłocie warto zapytać o darmową imienną BONUS kartę. Dzięki niej można zabrać nieodpłatnie dodatkowe 10 kg bagażu, co jest bardzo istotne ze względu na obowiązujący w tych liniach lotniczych limit 20 kg bagażu na osobę (razem z bagażem podręcznym!).

  Opcja 6. Lot z Berlina
  Tanie loty oferuje z kolei wiele linii lotniczych z Berlina. Przykładowo, niemieckie linie lotnicze Germania Express (http://www.gexx.de) oraz Air Berlin (http://www.airberlin.de) mają w ofercie bezpośredni lot w jedną stronę z Berlina do Moskwy w cenie 99 EUR. Samoloty startują z berlińskiego lotniska Berlin Tegel (TXL) i lądują w Moskwie na lotnisku Domodiedowo (DME).
  Przejazd pociągiem z Warszawy do Berlina będzie nas kosztował ok. 150 zł, a z Poznania ok. 110 zł. Pociągi kursują każdego dnia 3 razy dziennie. Lot samolotem z Warszawy do Berlina ma podobną cenę do biletu kolejowego. Jednak przy odpowiednio wczesnym wykupieniu biletu kolejowego, za przejazd zarówno z Warszawy, jak i Poznania zapłacimy ok. 70 zł. Z głównego dworca kolejowego w Berlinie (Berlin Hauptbahnhof) kursuje autobus TXL do lotniska Berlin Tegel, z którego odlatują samoloty do Moskwy (czas przejazdu z dworca na lotnisko: ok. 20 min).
 • ▲ do góry
 • Dojazd nad Bajkał
 • Nad Bajkał można dojechać z Polski pociągiem (podróż zajmuje 5–6 dni w jedną stronę) lub samolotem z przesiadką w Moskwie (co trwa łącznie ok. 24 godz).

  Opcja 1. Dojazd pociągiem do Irkucka
  Najpopularniejszy i najtańszy wariant dojazdu pociągiem to trasa przez Terespol, Brześć i Mińsk do Moskwy, a następnie z Moskwy do Irkucka. Uwaga! Pociągi z Polski lub Białorusi przyjeżdżają do Moskwy na Dworzec Białoruski, a pociągi transsyberyjskie odjeżdżają z Dworca Jarosławskiego.
  Bilety z Moskwy do Irkucka można zarezerwować najwcześniej na 45 dni przed terminem odjazdu danego pociągu. Aby dostać bilety na wybrany pociąg, warto je kupić przed planowaną datą podróży. Najlepiej zrobić to w Brześciu (warto wtedy znać nr pociągu!). Rezerwację da się zrobić także w Mińsku – jej koszt to 1400 rubli białoruskich, odbiór biletów na ul. Woromieckiej 6.
  Z Moskwy wyjeżdża kilka pociągów dziennie w kierunku Irkucka (docelowo: do Irkucka, Władywostoku, Czity, Ułan Bator lub Pekinu). Pociągi firmiennyje (np. słynny „Bajkał”) jadą najkrócej i są najdroższe. Więcej informacji na temat moskiewskich dworców kolejowych.
  Ponadto raz w tygodniu kursuje bezpośredni pociąg (a właściwie jeden wagon typu płackartnyj) z Brześcia do Irkucka (jedzie on przez Mińsk, omijając Moskwę), cena za przejazd w jedną stronę – ok. 135 USD / 3600 RUB.

  Opcja 2. Lot do Irkucka
  Do oddalonego o ok. 70 km od jeziora Bajkał Irkucka można dolecieć z Warszawy w kilkanaście godzin, z przesiadką w Moskwie. Najpopularniejszym przewoźnikiem na tej trasie są Rosyjskie Linie Lotnicze Aerofłot. W sezonie bilet w obie strony z Warszawy do Irkucka kosztuje ok. 2600 zł – cena łącznie z opłatami lotniskowymi. Ten sam bilet (w obie strony, wraz z opłatami lotniskowymi) z Moskwy kosztuje 1500 zł. Bilety w jedną stronę mają podobne ceny i kosztują odpowiednio: z Warszawy: 2250 zł, z Moskwy: 1500 zł. Warto pytać w biurze Aerofłotu o zniżki, promocje itd. – może się trafić naprawdę dobra oferta. Na lotnisku w Warszawie bagaż podręczny nie jest ważony, ale w Moskwie lub Irkucku trzeba się tego spodziewać. Za 1 kg nadbagażu płaci się przeważnie 1% ceny biletu.
  Inna możliwość to dojazd pociągiem lub autobusem do Moskwy, a następnie lot z Moskwy do Irkucka lub Ułan Ude. Z Moskwy samoloty do Irkucka lub Ułan Ude kursują raz lub kilka razy dziennie. Najtańsze bilety na odcinki wewnątrz Rosji oferują oprócz Aerofłotu takie rosyjskie linie lotnicze, jak: Pulkovo Airlines (http://www.pulkovo.ru), Transaero (http://www.transaero.ru) oraz Siberia Airlines (http://s7.ru). Ponadto do tanich rosyjskich linii lotniczych należą: Krasair, Samara Airlines i Vladivostok Air. Przykładowo bilet klasy economy z Moskwy do Irkucka kosztuje średnio ok. 650 zł w jedną stronę łącznie z opłatami lotniskowymi. Bilet w dwie strony kosztuje przeważnie 1100 zł (ceny wraz z opłatami lotniskowymi). Ceny linii lotniczych Aerofłot są wyższe. Osoby, które nie ukończyły 24 lat, powinny zawsze pytać o zniżki. Cena biletu zależy głównie od wybranego okresu podróży oraz od momentu wykupienia biletu. Czas lotu z Moskwy do Irkucka to ok. 4,5 godz.
  Samoloty Aerofłotu wylatują z Moskwy z lotniska Szeremietiewo 1 (loty krajowe), natomiast inne ww. linie krajowe – głównie z lotniska Domodiedowo. Zdarza się, że loty tanich linii lotniczych opóźniają się lub są odwoływane w ostatniej chwili – trzeba być na taką ewentualność przygotowanym.

  Opcja 3. Powrót z Irkucka lub Ułan Ude
  W Irkucku lub Ułan Ude można kupić bilety na pociąg bezpośrednio do Brześcia lub z przesiadką w Moskwie. Jeśli planuje się powrót na koniec sierpnia, warto z dużym wyprzedzeniem kupić bilety, gdyż w tym czasie rosyjscy uczniowie i studenci wracają tłumnie do domów i czasem brakuje miejsc. W Irkucku i Ułan Ude bilety lotnicze sprzedają agencje linii lotniczych w centrum miasta i na lotniskach.

 • ▲ do góry
 • Na miejscu
 • Bilety ulgowe
 • Dzieci do lat 5 nie płacą za zwiedzanie muzeów i za przejazdy miejskimi środkami lokomocji. Natomiast dzieci starsze mają zniżkę w muzeach, ale tramwajami, trolejbusami i autobusami miejskimi jeżdżą za pełną odpłatnością.
  Studenci i doktoranci legitymujący się międzynarodową legitymacją studencką ISIC (International Student Identity Card) oraz nauczyciele posiadający legitymację ITIC (International Teacher Identity Card) korzystają ze zniżek przy zakupie biletów lotniczych, biletów wstępu do muzeów, opłatach za zakwaterowanie w wybranych hotelach.
  Pełny wykaz zniżek oferowanych posiadaczom kart ISIC, ITIC i IYT (International Youth Travel Card) na terenie Federacji Rosyjskiej jest dostępny na stronie: http://www.spu.ru oraz http://www.spu.isic.ru.
 • ▲ do góry
 • Niepełnosprawni
 • Niepełnosprawni nie mogą, niestety, liczyć na żadne udogodnienia w środkach komunikacji, miejscach zakwaterowania (z wyjątkiem najbardziej ekskluzywnych hoteli i niektórych muzeów, w których pojawiły się windy dla niepełnosprawnych), sklepach itp. Oznakowanie wydzielonych miejsc dla inwalidów, osób starszych i z dziećmi na ręku w środkach komunikacji miejskiej wyczerpuje inwencję służb miejskich w tym zakresie. Nie ma w Petersburgu autobusów (ani tramwajów) niskopodłogowych, krawężniki chodników są tak wysokie, że wchodzenie na nie jest trudne nawet dla osób z niewielką dysfunkcją ruchową (faktycznie podczas przebudowy centrum zaczęto już wprawdzie budować łagodne podjazdy, ale ich liczba jest wciąż znikoma), a poruszanie się po ulicach na wózku inwalidzkim jest praktycznie niemożliwe. Z cudem graniczy też znalezienie toalety dla osoby niepełnosprawnej. Likwidacja barier architektonicznych to zadanie na (odległą?) przyszłość.
 • ▲ do góry
 • Kontakt z krajem
 • Koszt międzynarodowej rozmowy telefonicznej z telefonu stacjonarnego (za minutę) to: pn.–pt. 17,60 rub., sb.–nd. 8,80 rub., z karty telefonicznej przez cały tydzień 9,50 rub. Pocztówki są w cenie ok. 10 rub., znaczek do Polski – 14 rub. Działa międzynarodowy roaming sieci Era, Orange i Plus, ale głównie w Irkucku i Ułan Ude!
  W Irkucku, Ułan Ude i Sludiance nie ma problemu z dostępem do Internetu. Koszt to ok. 25–36 rub./godz. W Listwiance z Internetu można skorzystać w hotelu Inturist, w Chużirze w bazie Nikity (bardzo drogo, bo przez łącze satelitarne), w Dolinie Tunkińskiej brak publicznego dostępu do sieci.
 • ▲ do góry
 • Kuchnia
 • Moskiewska kuchnia jest w dużej mierze zlepkiem różnych kuchni pochodzących z byłych republik ZSRR. Rdzennie rosyjskie są suszone ryby, które sprzedają babcie przy wejściu do metra. Bardziej cywilizowaną wersją tych „do-piwnych” przysmaków są suszone ryby (płaty kalmarów, wiórki rybne, suszone płaty rybne) sprzedawane w hermetycznych torebkach w sklepach (na ogół leżą na półkach obok piwa). I jest to pierwsza rosyjska rzecz, której należy spróbować. Na prawdziwe rosyjskie bliny trafić trudno, ale naleśniki (robione z ciemniejszej mąki) w kioskach z blinami mają troszkę zbliżony do nich smak. Warto się też wybrać na rynek spożywczy (np. koło dworca Białoruskiego po lewej stronie), aby kupić prawdziwy, najlepszy na świecie kawior na wagę (w ostateczności można kupić też taki w szklanych słoiczkach w sklepie, gdyż kosztuje on tyle co w Polsce pasztet). Będąc tam można od razu spróbować marynowanego czosnku (w dwóch kolorach – białego i różowego) – przysmaku, który ma swoich licznych zwolenników. Z napływowych smakołyków trzeba pamiętać o wspomnianych już czeburiekach i Addżice – przyprawie, podobnej do ketchupu, ale dużo ostrzejszej.
  Osoby, które były kiedyś w ZSRR, na pewno pamiętają i chętnie sobie przypomną kultowe (istniejące cały czas) delicje tamtego okresu: morożennoje (lody) Łakomka, wozdusznyj (dmuchany) szokoład (czekolada), sguszczionka (zagęszczone słodkie mleko).
  Typowych dań kuchni rosyjskiej typu pielmeni czy zupa solanka łatwiej skosztować w wagonie restauracyjnym na trasie Warszawa – Moskwa niż w samej Moskwie.
  Jeśli chodzi o napoje, to pomijając kwas (koniecznie ten sprzedawany latem) i liczne gatunki zupełnie niezłego piwa (chyba najsmaczniejsze to: Tri bogatyryria, Niewskoje, Oczakowo), warto zwrócić też uwagę na nowy wynalazek napojowy – świeże soki z owoców sprzedawane w sklepach. Można je kupić w Polsce, natomiast specyfiką Rosji są nieco inne smaki np. cierpki granat. Jeśli trudno jest się oprzeć zakupowi czegoś mocniejszego, to oprócz znanych rosyjskich wódek za 1/3 polskiej ceny, ciekawe są też alkohole z byłych republik (np. kultowy koniak Ararat). Rosjanie szczególne właściwości przypisują żurawinie (клюква) – dlatego trzeba spróbować soku (a jeszcze lepiej morsu – musu) żurawinowego albo nalewki żurawinowej.
 • ▲ do góry
 • Zakupy
 • W Moskwie kupimy wiele wyrobów ludowych. Ogromnym centrum rękodzieła jest Złoty Pierścień. Od lat przywożonymi prezentami są matrioszki, które w końcu lat 80. zaczęto ozdabiać wizerunkami polityków i aktorów, palechskie szkatułki (nieduże i urocze wyroby pokryte czarną bądź czerwoną laką) albo chochłomskie rzemiosło (miseczki, kubki, łyżki pokryte czarno-czerwono-złotymi wzorami). Większość tych rzeczy jest dostępna na straganach Arbatu i w pobliżu miejsc typowo turystycznych. W parku Izmajłowskim albo na wybrzeżu rzeki Moskwy można wybrać naprawdę świetny obraz, współczesną rzeźbę, gadżet z epoki komunistycznej albo ikonę (raczej malowaną współcześnie).
  Od kilku lat masowo są przywożone z Rosji kompakty i kasety DVD/VHS (muzyka, rosyjskie filmy, programy komputerowe). Największy ich wybór jest na Garbuszce, ale nie mając wygórowanych wymagań można równie świetnie zaopatrzyć się w pobliżu każdej stacji metra. O CD, jak i o alkohol, najczęściej pytają celnicy. Ostatnio do tych zdobyczy cywilizacji dołączyły też telefony komórkowe.
  Kolekcjonerzy przypraw i nowych smaków zaopatrzą się w dowolnym większym sklepie spożywczym w specjały kuchni byłych republik (gruzińskiej, armeńskiej, kazaskiej). Na bazarach kupimy świeży kawior albo marynowane przysmaki.
  Zwolennicy militariów znajdą w Moskwie bezkresne zasoby odznak, mundurów (wojskowych, policyjnych), plecaków, noży, namiotów, kamizelek i butów Specnazu. Niewielką część produkcji na potrzeby armii i rządu kupimy w jednym ze sklepów firmy Сплав (Spław), w sklepie centralnym – Ketczerskaja/Кетчерская 16 (3 przystanki autobusem od M. „Nowogirejewo”/ „Новогиреево”).
 • ▲ do góry
 • Pamiątki
 • Popularną pamiątką z Syberii są wyroby z kory brzozowej (naczynia, obrazy, pudełka, spinki, broszki, opakowania itd.) oraz przeróżne figurki i biżuteria wykonane z syberyjskich minerałów. Dobrą pamiątką są też rozmaite zioła – np. sachandala czy kurylski czaj. Zioła stosuje się nie tylko w celach leczniczych, ale także dla ich walorów smakowych i zapachowych. Są do kupienia również na targach w Irkucku i Ułan Ude. Wiele osób przywozi na prezent puszki z kawiorem (bardzo dobrej jakości już za 140–150 rub.). Inne popularne pamiątki to obrazy Bajkału malowane przez miejscowych artystów, zdjęcia na CD, filmy o Bajkale, pocztówki, albumy ze zdjęciami itp. Coraz częściej w sklepach pojawiają się torby, szale i koszulki z „bajkalskimi” nadrukami. Największy wybór pamiątek w przystępnych cenach oferuje sklep w Irkucku, ul. Karola Marksa 20 (obok pomnika Lenina).

 • ▲ do góry

Sankt Petersburg - opinie i oceny klientów

dodaj opinię
Opinie o hotelach - Recenzje z wakacji - Oceny | Zoover

Rosja wycieczki: oferty wczasów Region Sankt Petersburga

Zdjęcia - Rosja

Rosja zdjęcie 1Rosja zdjęcie 2Rosja zdjęcie 3
Rosja zdjęcie 4Rosja zdjęcie 5Rosja zdjęcie 6
Rosja zdjęcie 7Rosja zdjęcie 8Rosja zdjęcie 9
Rosja zdjęcie 10
Rosja - więcej zdjęć

Hotele Sankt Petersburg

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Miłośnicy sportów zimowych chętnie korzystają z oferty Free Ski, dzięki której do wykupionej wycieczki, dołączony mamy darmowy karnet na zjazdy. Najbardziej popularnymi, pod tym względem krajami są Austria, Włochy czy Francja, które cieszą się dużym uznaniem ze względu na doskonale wyposażone ośrodki narciarskie. Równie atrakcyjna jest Szwajcaria, posiadająca świetnie rozbudowaną infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych. Planując wyjazd na narty, warto dokonać rezerwacji dużo wcześniej, ponieważ otrzymamy wtedy skipass w cenie.
 
Egzotyczne plaże w cenach Last Minute - wakacje w Tajlandii >>
Luksusowy urlop w Emiratach Arabskich - zobacz hotele z All Inclusive >>
Morze Cudów i Cuda Nad Rzeka - wycieczki objazdowe do Izraela >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne